Wybrane działania 2023
Decyzją jury do realizacji w roku 2023 zostały wybrane poniższe zadania zgłoszone przez wolontariuszy w ramach programu MINIgrantów.
Film „ZASADY UŻYCIA GAŚNIC”
Realizacja edukacyjnego filmu prezentujący zasady użycia gaśnic czasie wystąpienia pożaru. Wymogi przepisów przeciwpożarowych w zakresie wyposażenia w gaśnice dotyczą również obiektów zabytkowych. Rodzaj gaśnic, ich liczba i usytuowanie jest szczegółowo opisana w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej oraz w Ustawie Kodeks pracy i w przepisach wykonawczych. Specyfika obiektów zabytkowych wymaga jednak sytuowania gaśnic w sposób nieingerujący w substancję zabytkową oraz dostosowania się do zaaranżowanych ekspozycji. Ponadto gaśnice, zgodnie z wymaganiami przepisów, muszą być dostosowane do znajdujących się w obiektach zabytkowych materiałów palnych oraz powinny charakteryzować się minimalną szkodliwością dla obiektu zabytkowego oraz jego wyposażenia. Szeroki asortyment gaśnic oraz umiejętność ich użycia przez osoby znajdujące się w miejscu wystąpienia pożaru pozwala na minimalizację zagrożenia oraz ugaszenie pożaru w jego początkowej fazie.
Warsztaty kultura łowiecka dla dzieci
Opracowanie materiałów i przygotowanie warsztatów prezentujących zakorzenione w historii Polski zwyczaje dotyczące sokolnictwa i gończarstwa. Materiały przygotowane dla dzieci będą opowiadały zasady hodowli, tresury i kontaktu z zwierząt z człowiekiem. Zajęcia zostaną wzbogacone materiałami edukacyjnymi opartymi na kolorowankach z krótkimi opisami oraz zadaniach utrwalających.
Warsztaty o dziedzictwie niematerialnym przy choince i bombce.
Celem warsztatów jest przybliżenie uczniom szkół średnich zagadnień ochrony i upowszechniania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa dziedzictwa niematerialnego. Zaproszeni na spotkania z wolontariuszami uczniowie wezmą udział w dwuczęściowych warsztatach. Część pierwsza stanowić będzie pogadanka podczas której uczniowie poznają czym jest dziedzictwo niematerialne, określą bliskie im tradycje oraz zwyczaje, stworzą koncepcje ich ochrony w środowisku domu, szkoły i grupy rówieśników. Druga część warsztatów stanowić będzie warsztat manualny przygotowania ozdób choinkowych. Wykonane ozdoby choinkowe uczestnicy zabiorą ze sobą do domu.
Czytelnia
Celem projektu jest stworzenie czytelni – miejsca, w którym osoby zainteresowane tematyka bezpieczeństwa kulturowego, ochrony, zarządzania kryzysowego, obronności, administracji, konserwacji itp. będą mogły skorzystać z dostępnych publikacji na miejscu. Czytelnia zostanie wzbogacona o publikacje przekazane przez wolontariuszy.