Minigranty 2024 

Zwycięskie granty, które będą realizowane przez wolontariuszy w ramach Konkursu „Minigranty na inicjatywy wolontariackie” projektu Inkubator dla dziedzictwa. 

Naturalnie góralnie w Ojcowskim Parku Narodowym
Celem projektu jest zapoznanie uczestników z zasadami i wyzwaniami opieki i ochrony naturalnego dziedzictwa. Warsztaty ochrony naturalnego dziedzictwa skierowane są do wolontariuszy Instytutu oraz studentów uczelni krakowskich kierunków związanych z ochrona i opieką nad zabytkami nieruchomymi, ruchomymi, archeologicznymi (archeologia, ochrona dóbr kultury, historia sztuki, archiwistyka, muzealnictwo itp.). Warsztaty będą realizowane w Ojcowskim Parku Narodowym. 

Warsztaty ochrony przeciwpożarowej
Realizowane we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Krakowie. Warsztaty będą składały się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas części teoretycznej uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi okolicznościami powstawania pożarów, zasadami zachowania umożliwiającymi ratunek, wykorzystaniem narzędzi umożlwiających ochronę przed ogniem oraz zasadami wykorzystania dostępnego sprzętu gaśniczego 

E-czytelnia bezpieczeństwa
Minigrant jest kontynuacją i rozbudową minigrantu czytelni stacjonarnej z roku 2023 i jego celem jest stworzenie przestrzeni dyskowej wirtualnej z dostępnymi dla wolontariuszy e wydaniami publikacji dostępnych w wersji pdf w tym teksty naukowe, popularnonaukowe, dydaktyczne. E-czytelnia ma się stać przestrzenią z której będzie można korzystać na 1 komputerze w siedzibie organizacji bez możliwości kopiowania materiałów. Komputer przeznaczony do użytku dla osób spoza instytutu nie będzie miał dostępu do Internetu E czytelnia będzie gromadzić publikacje, dokumenty oraz czasopisma przekazane lub zakupione z obszarów wiązanych z aktywnością organizacji: obronność, bezpieczeństwo, zarządzanie kryzysowe, admnistracja, bezpieczeństwo, ochrona zabytków, heritologia, muzelanictwo, archiwistyka, historia sztuki i inne. Pozycje do e-czytelni będą pozyskiwane drogą zakupów oraz darowizn. E-czytelnia będzie wykorzystywana przez wolontariuszy oraz osoby zainteresowane tematyką bezpieczeństwa dziedzictwa do wsparcia opracowywania materiałów edukacyjnych, pomocniczych, wystąpień konferencyjnych oraz publikacji naukowych. W czytelnia będzie udostępniana nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym osobom. E-czytelnia po zakończeniu minigrantu będzie rozbudowywana o kolejne pozycje. 

Wymigaj kurs języka migowego
Minigrant wymigaj ma na celu nauczenie nie mniej niż 10 osób spośród wolontariuszy podstawowej komunikacji języka migowego. Pozyskanie wiedzy o komunikacji w języku migowym jest odpowiedzią na konieczność Obsługi w języku migowym osób. Jest to jednym z obowiązków nakładanych na podmioty publiczne przez obowiązującą ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami Pozyskane podczas 20 godzin kursu umiejętności będą wsparciem rozwoju kompetencji w obszarze nauk humanistycznych oraz komunikacji interpersonalnej uczestników W wyniku zrealizowanego kursu uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę w zakresie rozumienia wypowiedzi sformułowanych w Polskim Języku Migowym, formułowania samodzielnych wypowiedzi w zakresie objętym materiałem kursu. 

Projekty będą realizowane do grudnia 2024

Comments are closed.

Close Search Window